Přítel je ten, kterému když povíš: Někoho jsem zabil! Odpoví: Kde ho zakopem?

Fantasy

24. října 2010 v 19:08

Fantasy


  Blog jsem si založila "celkem " nedávno a ještě jsem úplně nezabředla do jeho všelijakých funkcí. O to víc mě potěšilo, že zovna v týden kdy jsem to udělala je téma fantasy. Patří totiž k mím nejoblíbenější žánrům jak v literatuře, tak i ve filmech. Myslím že účelem mého článku by měl být jistý průřez a seznámení s tímto žánem a jeho představitele.                                                        Hodně lidí si plete žánry fantasy a science fiction, rozdíl je definovám především prostředím a rekvizitami, kam je dílo situováno. Svět ve kterém se dílo odehává je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený či so odehává přímo v něm ale v pozměněné podobě. Původ fantasy lze spatřovat v mýtech, pohádkách ,bájích či hdinských eposech. Vznik fantasy v dnešní podobě lze čítat až v polovině 19. století s autory jako George MacDonald a lod Dunsany nebo později s díly od J.R.R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20. století.

Podžánry fantasy

Klasická fantasy:
- Prostředí je zasazeno do prostředí, které je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem. Typickým příkladem je dílo J. R. R. Tolkiena Pán pstenů
frodo


-Hrdinská fantasy: Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny - bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Barbar Conan je archetypem takového hrdiny. Barban je fiktivní postava fantasy povídek americký spisovatel Robert E. Howard

-Humorná fantasy: Fantastický svět většinou slouží jako kulisa, v které se odehrávají podivné a pitoreskní příhody. Mnohdy se satirickým či parodickým podtextem vztahuje ke skutečnostem z našeho reálného světa. Příkladem je Zeměplocha Terryho Pratchetta. Toto dílo je knižní série psaná Terrym Pratchettem čítající 34 knih, řadu povídek, map a různých dalších publikací odehrávající se na Zeměploše, fiktivním světě ležícím na hřbetě želvy plující vesmírem.

-Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti, v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je Nádraží Perdido (China Miéville) nebo Nikdykde (Neil Gaiman), trilogie Městské války (Pavel Renčín).

-Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.

-Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem je trilogie Jeho temné esence.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama